Yazar Ol Yazar Girişi
Yazar Girişi
E-Posta Adresi
Şifre
Şifremi Unuttum
Asp.Net .Net MVC PHP & MySQL C# PhotoShop CSS jQuery AlgoritmA MsSQL Server HTML Ruby
- Kategoriler -
Türkçe
English
German
Tüm Kategoriler
404 hataları nasıl düzeltilir?

Google webmaster araçları , tarama hataları bölümündeki sayıların artması sitenizde bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Bu sorun bazen sitenize google botların erişememesi , bazen yazılım, tema değişikliği nedeni ile Url yapılarının değişmesi ve bunların yeni alt sayfalara yönlendirilmemiş olması bazende içeriğin fiziksel olarak kaldırılması sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Daha önce yayınladığım bir google chrome eklentisi olan tarama hatalarını toplu kaldırma eklentisi ile ilgili detaylı bilgiyi celilcan.com/webmaster-tools-toplu-url-kaldirma/ adresinde bulabilirsiniz.

404 bulunamadı hatası veren kırık sayfalar için yapmanız gerekenler ve ipuçlarını şöyle anlatayım. Öncelikle bırakın bu sayfalar 404 hatası vermeye devam etsin bu bir durum mesajıdır. Ancak daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi sakın ola tüm 404 not found veren sayfaları ana sayfaya yönlendirmek gibi bir hataya düşmeyin. Bu durumda başınız gerçekten büyük belaya girecektir. Bununla ilgili aşağıda bulunan resmi google sayfasından alınmış yazılım kaynaklı 404 hataları açıklamalı makalesini okuyabilirsiniz.

 

 

404 hataları çözümü

Google tarafından önem verilen sayfaları kaldırmak yerine ilgili alt sayfalara yönlendirerek o sayfaların gücünü kullanmak en mantıklı çözüm olacaktır. Düşük kaliteli sayfaları ise google webmaster araçlarını kullanarak google dizininden kaldırmayı tercih etmelisiniz. Tek tek kaldırma işlemi çok uzun zaman alabileceğinden yazmış olduğum toplu url kaldırma eklentisini kullanarak tarama hatası sıkıntılarından kurtulabilirsiniz.

 • Öncelikle ulaşılamayan sayfalara ait  tüm linkleri bir excel belgesine kopyalayın.
 • Bütün url lerin page authority ( PA ) değerlerini sorgulayın..
 • Excel belgesinde bu değerleri sayfaların karşısına yazın.
 • PA Sayfa otoritesi değeri 5 in altında olan sayfaları öncelikle URL kaldırdan seçeneğini kullanarak kaldırın.
 • PA değeri 5 den yüksek olan sayfaları en yakın alakalı ALT sayfaya yönlendirin.
 • Son olarak TARAMA hatası veren sayfaları düzenli olarak kontrol ederek, AYNI İŞLEMİ TEKRAR EDİN.

Not : Semoz sayfa otoritesi değerine ek olarak Majestic TrustFlow değerlerini de sorgulayarak daha net sonuçlar alabilirsiniz.

Tarama hatası almamak için yazılım değişikliği, wordpress tema değişikliği gibi durumlarda eğer url yapısı değişmek zorunda ise kesinlikle yönlendirme işlemini kullanın. Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

 • Eğer wordpress kullanıyorsanız https://wordpress.org/plugins/permalink-finder/ eklentisini kullanarak eski url leri yeni url lere otomatik olarak yönlendirebilirsiniz.
 • Özel bir yönlendirme yapmak isterseniz http://www.webconfs.com/htaccess-redirect-generator.php adresinden htaccess oluşturucu ile rahatlıkla bu işlemi yapabilirsiniz.
 • Bu işlemi elle yapmak isterseniz .htaccess dosyasını şu şekilde oluşturabilirsiniz ( Boşlukları silmeyi unutmayın )
  rewriterule ^/www. DOMAIN . com/ silinmis alt sayfa (.*)$ http://www. DOMAIN .com/yeni-alt-sayfa $1 [r=301,nc]
Sosyal Hesabında Paylaş

4503 görüntüleme

Yorumlar
Adınız Soyadınız
Mail Adresiniz
Doğrulama Kodu

Bildiklerimiz.Net Bildiklerimizi paylaşıyoruz, bilmediklerimizi öğreniyoruz. biz bunları yapıyoruz ya siz...

© 2021 Bildiklerimiz Tüm hakları saklıdır.
bir Bildiklerimiz.Net projesidir.