Yazar Ol Yazar Girişi
Yazar Girişi
E-Posta Adresi
Şifre
Şifremi Unuttum
Asp.Net .Net MVC PHP & MySQL C# PhotoShop CSS jQuery AlgoritmA MsSQL Server HTML Ruby
- Kategoriler -
Türkçe
English
German
Tüm Kategoriler
Photoshop Programında Actions Kullanımı

Bu makalemizde Photoshop programında Actions kullanımını anlatacağız.

Tasarım çalışmalarımızda, aynı işlemleri birden fazla doküman için kullanmamız gereken durumlarla karşılaşırız. Örneğin kullanacağımız imajların boyutlarını düzenlemek, arka plan rengini ayarlamak, sayfa stillerini ayarlamak ya da filtre uygulamak. Bu durumda her seferinde aynı işlemleri tekrarlamak hem sıkıcı hem de zaman alıcıdır.

Photoshop programında Actions komutu kullanarak hazırladığınız görselde yaptığınız tüm işlemleri kaydedebilir, başka bir doküman veya imaj üzerinde kaydedilen bu işlemleri tek bir fare tıklamasıyla ya da atayacağınız bir fonksiyon tuşuyla bir kerede yapabilirsiniz.

Actions penceresini tanıyalım.

Actions penceresini tanıdıktan sonra şimdi nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Öncelikle Photoshop programında yeni bir sayfa ya da resim açarak işlemimize başlayalım. Çalışma sayfası açıldıktan sonra Actions penceresinin sağ üst köşesinde bulunan küçük oka tıklayarak açılan menüden ya da actions penceresinin alt kısmında bulunan "New Actions" düğmesine tıklayarak yeni bir işlem başlatalım.

Açılan pencerede name kısmına oluşturduğumuz actions için bir isim belirtelim. İsmin alt kısmında bulunan Function Key kısmından oluşturuğumuz actions için kısa yol tuşu tanımlaması yapabiliriz. (Fonksiyon tuşları çoğu zaman bilgisayarımızda farklı işlemleri tetiklediği için, Function Key seçeneğinin hemen yan tarafında bulunan kutucuklardan birini veya ikisini beraber seçerek kullanabiliriz. Bu seçenekler MacOs işletim sisteminde Shift ve Command, Windows işletim sistemlerinde Shift ve Control şeklinde belirtilir.) Biz oluşturduğumuz Actions için Command + F1 tuşlarını kısayol olarak tanımladık.

Artık yeni bir Actions oluşturduğumuza göre bu komutu çalıştırdığımızda (Play tuşuna bastığımızda) Photoshop programının neler yapması gerektiğini belirtmeye başlayabiliriz. Actions penceresinin alt kısmında bulunan düğmeleri (Record düğmesi) kullanarak Actions kaydını başlatalım.

Yukarıdaki örnekte yeni bir çalışma alanı oluşturduktan sonra bir arkaplan rengi verdik. Çalışma alanının imaj boyutunu düzelttikten sonra yeni bir layer (katman) oluşturduk ve bu katmana gradient renk geçişi verdik. Oluşturduğumuz bu yeni sayfaya Filter menüsünden Pixelate / Mosaic efekti uyguladık. Daha sonra da yine Filter menüsünden Texture / Texturizer efekti uyguladık. Ve son olarak yapmış olduğumuz bu çalışmayı kaydettik ve kapattık.

Oluşturduğumuz Actions işlemleri bittikten sonra yine Actions penceresinde bulunan düğmelerden Actions kaydını durdura (Stop düğmesi) basarak işlemi tamamlayalım. Bu oluşturduğumuz Actions kaydı artık Photoshop programında yeni açacağımız tüm çalışma sayfalarında kayıtlı olarak gelecektir. Aynı işlemleri uygulamak istediğimizde daha önceden tanımladığımız Command + F1 tuşlarına basarak ya da Actions penceresinde oluşturduğumuz işlemin adını tıklayıp pencere altında bulunan İşlemi Çalıştırma Düğmesine (Play düğmesi) basarak Actions işlemini başlatabiliriz. Daha önce belirlediğiniz tüm işlemlerin çok kısa bir sürede yapıldığını göreceksiniz.

Kolay gelsin.

Sosyal Hesabında Paylaş

2320 görüntüleme

Yorumlar
Adınız Soyadınız
Mail Adresiniz
Doğrulama Kodu

Bildiklerimiz.Net Bildiklerimizi paylaşıyoruz, bilmediklerimizi öğreniyoruz. biz bunları yapıyoruz ya siz...

© 2022 Bildiklerimiz Tüm hakları saklıdır.
bir Bildiklerimiz.Net projesidir.