Yazar Ol Yazar Girişi
Yazar Girişi
E-Posta Adresi
Şifre
Şifremi Unuttum
Asp.Net .Net MVC PHP & MySQL C# PhotoShop CSS jQuery AlgoritmA MsSQL Server HTML Ruby
- Kategoriler -
Türkçe
English
German
Tüm Kategoriler
Photoshop Programında Brush (Fırça) Oluşturmak

Bu makalemizde Photoshop programında brush oluşturmayı öğreneceğiz.

Photoshop programını bilgisayarımıza kurduğumuzda programla beraber gelen standart brush yani fırçalar kimi zaman ihtiyaçlarımıza cevap verememektedir. Genelde brush paketleri yükleyerek çözmeye çalıştığımız bu sorunda maalesef çoğu zaman ihtiyacımıza göre brush paketi bulamamaktayız.

Peki biz kendi brush setimizi oluşturamazmıyız? Elbette ihtiyaçlarımıza göre kendi brushlarımızı oluşturabilir ve bu brushları istediğimiz alanlarda kullanabiliriz.

Öncelikle brush olarak kullanmak istediğimiz görseli bulmalıyız. Bu görsel herhangi bir resim, logo ya da desen olabilir. Biz örneğimizde bir ağaç kullanacağız.

Öncelikle brush yapacağımız alanı seçmemiz gerekiyor. Bu resimde arka plan düz beyaz renkte olduğu için "Magic Wand Tool" kullanarak resim içinde bulunan beyaz alanları seçmek daha kolay olacaktır. Ancak farklı görsellerde diğer seçim araçlarını kullanmamız gerekebilir. Beyaz alanlar seçildikten sonra bize gerekli olan kısmı seçmek için, Select menüsünden inverse komutunu kullanacağız.

Artık brush yapmak için ihtiyacımız olan alanı seçmiş bulunuyoruz. Seçtiğimiz alanı bu brush olarak kaydetmek için Edit menüsünden Define Brush Preset komutunu kullanacağız.

Define Brush Preset komutunu çalıştırdıktan sonra oluşturduğumuz brush için bir isim vermemiz gerekiyor. Biz bu brush için "agac" ismini kullanacağız.

İsim verme işlemi sona erdikten sonra "Ok" düğmesine tıkladığımızda, oluşturduğumuz şeklimizi artık brush olarak kaydetmiş oluyoruz. Oluşturduğumuz brush artık kullanıma hazır. Brush seçimi menüsüne tıklayarak açılan menüde en altta baktığımızda, oluşturduğumuz şekli brush olarak burada görebiliriz.

Artık brush oluşturmayı öğrendiğimize göre çok sık kullandığımız imaj, logo ve görselerimizi de brush olarak kaydederek daha sonra istediğimiz yerlerde rahatlıkla kullanabiliriz.

Herkese kolay gelsin.

Sosyal Hesabında Paylaş

2450 görüntüleme

Yorumlar
Adınız Soyadınız
Mail Adresiniz
Doğrulama Kodu

Bildiklerimiz.Net Bildiklerimizi paylaşıyoruz, bilmediklerimizi öğreniyoruz. biz bunları yapıyoruz ya siz...

© 2022 Bildiklerimiz Tüm hakları saklıdır.
bir Bildiklerimiz.Net projesidir.